Wyjazd rowerowy do Poczdamu

Od dawna planowałem ten wyjazd. Mieszkamy tak blisko – w Szczecinie, mamy dogodne połączenia pociągiem, a dotychczas nie wykorzystywaliśmy tej naszej renty geograficznej. Dlatego po namowach kilku osób postanowiłem wpisać ten wyjazd do naszego rocznego harmonogramu rajdów. Tydzień przed pierwszym wyjazdem rowerowym pojechałem na rekonesans, aby na miejscu ocenić, które z punktów planowanego programu należy koniecznie zaliczyć oraz jakie są ograniczenia dla rowerzystów. W efekcie powstał finalny plan, który zakładał dojazd z dworca kolejowego w Berlinie do Poczdamu piękną trasą rowerową wzdłuż Haweli, bogaty program zwiedzania Poczdamu oraz powrót zachodnim brzegiem wzdłu  jezior Jungfernsee oraz Wannsee do Cytadeli w Spandau, a następnie w drodze powrotnej przejażdżkę po ogrodach pałacu Charlottenburg.

Trasa dojazdowa była przepiękna, jednak z uwagi na wzniesienia mogła być dla niektórych trochę męcząca.  Po drodze mieliśmy postój śniadaniowo -kawowy w fajnej, przyjaznej rowerzystom knajpce AVUS Treff Spinner-Brücke.  Po ok 30 minutach jazdy od tego miejsca dotarliśmy do historycznej granicy Poczdamu – legendarnego „mostu szpiegów” Glienicker Brücke. To tutaj podczas „zimnej wojny” odbywała się wymiana szpiegów radzieckich i amerykańskich.  Po krótkiej sesji zdjęciowej ruszyliśmy w stronę starego miasta. Po drodze odwiedziliśmy: Nikolaikirche, Alter Markt, Landesrechnungshof Brandenburg, kościół katolicki pw. św. Piotra i Pawła, Holländisches Viertel, trzy bramy miejskie: Nauener Tor, Jägertor, Brandenburger Tor Potsdam.  Tam trafiliśmy akurat na odbywający się właśnie w Poczdamie festiwal afrykański .

Wizytę w zabytkowym kompleksie ogrodów królewskich zaczęliśmy od zwiedzania Kościoła Pokoju. To właśnie tutaj  zostali pochowani Fryderyk Wilhelm IV oraz jego żona Elżbieta Ludwika.

Aleją Am Grünen Gitter dotarliśmy do głównego punktu naszego wyjazdu- parku Sanssouci. Sam park zajmuje niemal 300 ha i zwiedzanie wszystkich atrakcji na pieszo jest niezwykle meczące i czasochłonne.
Niestety jednak nie po wszystkich alejkach  wolno jeździć rowerem, więc miejscami musieliśmy je prowadzić, szczególnie gdy w pobliżu widzieliśmy  pracowników ochrony.

Po sesji zdjęciowej w Lustgarden pod pałacem ruszyliśmy w objazd południową częścią parku. Po drodze zatrzymaliśmy się przy: Chinesisches Haus ( Pawilonie Chińskim), Römische Bäder (Łaźniach Rzymskich), Pałacu Charlottenhof, Neues Palais, Nowej Oranżerii, Sizilianischer Garten ( Ogrodzie Sycylijskim), Neue Kammern ( Pałac Nowe Komnaty), Drachenhaus, Belvedere, wiatraku Historische Mühle i oczywiście głównym budynku – Pałacu Sanssouci.

Aby wejść na teren bezpośrednio przylegający do pałacu musieliśmy pozostawić rowery pod opieką Jurka. Wzdłuż głównego budynku dotarliśmy do grobu króla Fryderyka Wielkiego oraz do Galerii Malarstwa Bildergalerie.

Ostatni etap naszego pobytu w Poczdamie obejmował przejazd przez Alexandrowkę, Oranżerię Im Neuen Garten, Marmorpalais ( Marmurowy Pałac), Pałac Cecilienhof. To w tym własnie miejscu w roku 1945 odbyła się Konferencja Poczdamska.

Na miejsce naszego obiadowego postoju wybraliśmy Meierei im Neuen Garten. Jak wskazuje nazwa była tam kiedyś mleczarnia, a obecnie w tym przepięknie położonym budynku znajdują restauracja i imbiss, który serwuje szybkie, typowo niemieckie Wurst’y raz piwo produkowane w tutejszym mini browarze.

Chcieliśmy urozmaicić trasę powrotną do Berlina i dlatego wybraliśmy drugą stronę rozlewiska Haweli ( Jungfernsee). Po drodze przejechaliśmy obok Schloss Sacrow i kościoła pw. Zbawiciela w Sacrow.

W samym Berlinie zwiedziliśmy jeszcze  twierdzę Spandauer Zitadelle, ogrody pałacu Charlottenburg oraz ponieważ zdecydowaliśmy się wracać ostatnim pociągiem to mieliśmy jeszcze czas aby wjechać na Flak Tower Humboldthain. Na koniec, przy dworcu jak każdy wyjazd do Berlina  zakończyliśmy tradycyjnie  kebabem i piwkiem 🙂

Trasa jest przepiękna i dlatego cyklicznie będziemy ją powtarzać.

Zdjęcia z pierwszego wyjazdu
Zdjęcia z drugiego wyjazdu

Leave a Reply

Wyszukiwarka hoteli

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Not Found"]