Wyjazd rowerowy do skansenu słowiańskiego Ukranenland

By Październik 11, 2015Zdjęcia i relacje z wyjazdów

Skansen słowiański  Ukranenland był głównym celem naszego kolejnego wyjazdu rowerowego. Po drodze ze Szczecina zatrzymaliśmy się przy pięknym jeziorze Kiessee. Powstało one wprawdzie po zalaniu byłej kopalni , jednak jest niezwykle urokliwe i posiada szerokie piaszczyste plaże. Na naszej trasie mieliśmy jeszcze jeden postój w miejscowości Viereck. Znajduje się tu jeden z nielicznych w okolicy kościołów katolickich -pod wezwaniem Narodzenia NMP (Mariä Geburt) . Ciekawostką jet też to, że od roku 2009 proboszczem jest Polak- Grzegorz Mazur.

Po ok 2, 5 godzinnej jeździe dotarliśmy do celu naszej wyprawy.  Skansen słowiański Ukranenland znajduje się  odległości 1,5 km od Torgelow i zaledwie 55  km od Szczecina.  W tym miejscu w X wieku znajdowała się pierwotnie osada  jednego z plemion zachodniej Słowiańszczyzny.
Na podstawie wykopalisk archeologicznych w roku 1995 zrekonstruowano tutaj chaty, elementy zabudowy obronnej   i inne pomszczenia takie jak na przykład: tkalnia, kuźnia, świątynia, które były wykorzystywane przez mieszkańców tego grodu .

Od strony lądu w otoczeniu drewnianej palisady wybudowano pirs, przy którym w sezonie turystycznym ( maj-wrzesień) cumują dwa historyczne okręty Svarog – zbudowany według konstrukcji z około 900 r. oraz Svantevit – według konstrukcji z około 1100 r. Tymi okrętami odwiedzający osadę mogą odbyć rejs po Wkrze ( niem. Uecker).
Osadę odwiedziliśmy poza sezonem, więc wiele z atrakcji które oferuje to miejsce było już niedostępne. Z pewnością warto tutaj wrócić latem, szczególnie kiedy organizowane są występy  i rekonstrukcje pokazujące codzienne życie mieszkańców tej osady.

Więcej informacji na stronie internetowej Ukranenland

Tutaj mapa z naszej wyprawy i  link do galerii zdjęć.

 

Zobacz całą galerię zdjęć

 

Ukranenland

Leave a Reply

Wyszukiwarka hoteli

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Not Found"]