Jak się zachować jadąc rowerem podczas burzy lub nawałnicy?

By 26 lipca, 2015Porady rowerowe

Po ostatnich perturbacjach pogodowych pomyślałem, że w sumie to za bardzo nie wiemy jak prawidłowo zachować się gdy podczas wyjazdu rowerowego dopadnie nas burza. Niestety przeszukałem fora rowerowe i inne strony i nie znalazłem takiej które omawiałaby kompleksowo temat jak zachować się jadąc rowerem podczas burzy.

Dlatego postanowiłem zebrać te najciekawsze w jednym miejscu i uzupełnić je o moje własne doświadczenia.

Pioruny

Podstawowa zasada jest jedna – profilaktyka. Sprawdzamy więc prognozę pogody i uczymy się jak rozpoznać w terenie symptomy zbliżającej się burzy.

 Z jakiej prognozy pogody korzystam?

Jeżeli chodzi o prognozę to  osobiście polecam:

W dwu ostatnich są to linki bezpośredni o pokazujące prognozę pogody  w okolicach Szczecina, ale oczywiście możemy wpisać inną, interesującą nas lokalizację.

Dodatkowo aktualną aktywność burzową w Polsce dokumentują na swojej stronie internetowej  „Łowcy burz

Nie wyjeżdżamy gdy prognoza jest niekorzystna. Nie chodzi tutaj o zwykły deszcz, ale właśnie o burze, i nawałnice,  gdyż to stanowić może dla nas realne zagrożenie nie tylko z powodu piorunów, ale także, a może nawet częściej z uwagi na ryzyko uderzenia przez spadające gałęzie czy nawet całych drzew.

Sam osobiście kiedyś znalazłem się w takiej sytuacji, gdy umykając rowerem  zostałem zablokowany pomiędzy zawalającymi się drzewami  i muszę mówić dzięki Bogu o dużym szczęściu, bowiem trąba powietrzna  „wycięła” pas lasu o szerokości ok  300 m.   Mój błąd polegał na tym, że widząc symptomy nadchodzącej burzy  chciałem zdążyć dojechać do następnej miejscowości,  a nie  zatrzymałem we wcześniejszej wsi.

Co robić, gdy pomimo złych prognoz musimy jechać?

Podczas dłuższych wypraw rowerowych bywa jednak tak, że mamy określony harmonogram i dosyć długie odcinki dzienne do pokonania.  Nie możemy wtedy pozwolić sobie na dodatkowy dzień przerwy.

Musimy wtedy jechać nawet pomimo niekorzystnych prognoz.  Jednak gdy jesteśmy w terenie, to nie możemy pozwolić dać się zaskoczyć.

Jakie są objawy zbliżającej się  nawałnicy?

Są one stosunkowo  proste do zaobserwowania.

Są to zbliżające się ciemne lub mocno wypiętrzone,  niemal „kipiące”, skłębione chmury, błyski, nasilający się wiatr.  Możemy jeszcze nie widzieć jeszcze nadchodzących chmur, ale słyszeć wcześniej grzmoty.

Jak wybrać miejsce do przeczekania burzy?

Obserwując takie zjawiska lepiej zawczasu znaleźć odpowiednie miejsce do przeczekania.  W takich ekstremalnych warunkach nie wahajmy się zapukać do domów prosząc o możliwość przeczekania, lub  poszukajmy  zadaszonego przystanku autobusowego.  W czasie burzy warto wtedy wejść  nogami na ławkę, bowiem jest ona najczęściej wykonana z plastiku i stanowi dodatkowy izolator.

Pamiętajmy, że podczas jazdy  na płaskim terenie głowa rowerzysty stanowi najwyższy, więc najbardziej narażony punkt.  Sama opona nie stanowi wystarczającej izolacji, szczególnie że zazwyczaj jest mokra od deszczu.

Nie należy też stawać pod wysokimi drzewami, sieciami elektrycznymi. Najlepiej poszukać schronienia w zabudowaniach, wiatach, zadaszonych przystankach,  jaskiniach czy zagłębieniach terenu. Nie zawsze jest to możliwe, bowiem zazwyczaj burza dopada nas na odkrytym terenie lub w lesie.

W takim skrajnym przypadku, gdy nie ma innej możliwości rowerzyści powinni w czasie burzy zatrzymać się, zejść z rowerów, znaleźć sie w pewnej odległości od nich.

Najbezpieczniejsza pozycja to ukucnięcie ze złączonymi stopami i izolacja od ziemi (plecakiem, butami, sakwą rowerowa itp.)

Co jeszcze trzeba wiedzieć podczas burzy?

  • Podczas burzy nie należy kłaść się na ziemi.
  • Nie dotykaj  dużych metalowych elementów ( np roweru).
  • Nie wolno trzymać innych osób za ręce.
  • Telefon komórkowy nie „ściąga”  pioruna, ale nie należy korzystać wtedy z telefonów przewodowych.
  • Pamiętaj o zasadzie „30-30” – czyli, ze jeżeli od błysku do usłyszenia pioruna upłynie mniej niż 30 sekund, to bezwzględnie trzeba szukać szybko schronienia. Kolejne „30” oznacza że schronienia nie należy opuszczać w czasie krótszym niż 30 minut od ostatniego grzmotu.
  • Odległość  od burzy liczymy mnożąc ilość sekund pomiędzy błyskiem a usłyszanym grzmotem przez 0,33 . Jeżeli więc jest to np. 10 sekund to oznacza, że burza jest od nas oddalona o 3,3 km.

Co zrobić gdy ktoś ulegnie wypadkowi podczas burzy?

Jeżeli ktoś ucierpi od uderzenia piorunem, lub innym spadającym przedmiotem np. gałęzią należy w grupie rowerowej:

  1. Wyznaczyć jedną lub dwie najbardziej kompetentne osoby do oceny rodzaju obrażeń. Kluczowe jest sprawdzenie czy  dana osoba oddycha i ma wyczuwalny puls.  Stosownie do tego należy rozpocząć akcję ratunkową ( np tamowane krwotoku) i /lub resuscytację – sprawdzić i ew. udrożnić drogi oddechowe oraz do czasu przyjazdu pomocy wykonywać  serię 2 wdechów i 30  uciśnięć na mostek.
  2. Zlokalizować swoja pozycję na trasie ( np indywidualny numer słupka drogowego, nazwę najbliższej miejscowości , wykorzystać nawigację rowerową, lub aplikację w smartfonie pokazującą dokładnie naszą pozycję ( np Google Maps, lub apka Szczecińskiej-Rowerowej).
  3. Wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Nawałnice i burze są nieodłącznym elementem naszej turystyki rowerowej.  Nie da się ich zupełnie wyeliminować. Można jednak zminimalizować lub nawet zniwelować  ich negatywne skutki stosując wyżej wymienione porady.

Jeżeli chcecie podzielić się swoimi uwagami, sugestiami lub własnymi doświadczeniami to serdecznie zapraszam do kontaktu.

Leave a Reply

Wyszukiwarka hoteli

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Not Found"]