Jak przygotować się do długiej, letniej wyprawy rowerowej

By 23 lipca, 2015Porady rowerowe

Przygotowując się warto robić listę rzeczy które powinniście zabrać. Znacznie usprawni to pakowanie i będziecie mieli pewność że o niczym istotnym nie zapomnieliście.  Warto spakować:

  • Krem do opalania z faktorem min. 15. Smarujemy się nie tylko rano, ale warto to robić niemal na każdym postoju, bowiem pot wypłukuje krem, nawet ten wodoodporny. Szczególnie pamiętamy aby smarować nos, odsłonięte ramiona, ręce, nogi. Często nawet opalamy się przez cienką koszulkę, więc osoby o wrażliwej, jasnej karnacji powinny pamiętać, aby smarować się także w tych miejscach.
  • Zabieramy koniecznie okulary przeciwsłoneczne, ale nie te najtandetniejsze z hipermarketu. Warto zainwestować w fotochromatyczne, lub polaryzacyjne, lub min. takie które mają znaczek CE i filtr UV. Jeżeli chodzi o stopień zabarwienia soczewek, to w naszych warunkach rowerowych najlepiej sprawdzają się te  w średnim przedziale:  cat.2, cat.3 . Ja osobiście preferuję  okulary fotochromatyczne, bowiem  samodzielnie dostosowują się do warunków oświetlania.
  • Duży bidon- najlepiej o pojemności 0,75 litra. Pamiętajcie że w upalne dni należy znacznie więcej pić i to nie tylko kiedy poczujemy pragnienie. Zauważyłem, że wiele osób pije w takich warunkach za mało, zbyt rzadko i tylko na postojach.  Warto zamontować sobie nawet najtańszy koszyczek do ramy i nauczyć się pić podczas jazdy. Polecam zwykłą wodę oraz napoje izotoniczne. Niestety większość tych sklepowych nie zawiera najbardziej przydatnych składników mineralnych i witamin, a jedynie cukier i barwniki. Polecam osobiście  Isostar. Samodzielnie też łatwo zrobić izotonik- woda, sok owocowy lub  miód, sok z cytryny  i szczypta soli ( tak odrobina soli jest ważna, bowiem z potem wypłukujemy ten elektrolit). Pamiętajcie absolutnie nie należy pić podczas jazdy żadnych  napojów gazowanych
  • Pamiętajmy o posiłkach. Polecam dodatkowo jednak  wziąć coś słodkiego, najlepiej żel lub batonik energetyczny lub ewentualnie wafelki z musli i owocami. Lepiej nie brać  czekolady, bo się roztapia w upale. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć problemy z samopoczuciem i formą przy spadku poziomu cukru w organizmie.
  • Pamiętamy o kasku. Najlepiej jak ma wewnątrz siateczkę z przodu, bowiem wprawdzie trochę zmniejsza to wentylację, ale chroni głowę przed wlotem owadów. Zabezpieczy on także  przed słońcem.
  • Przydatny może być mały ręczniczek szybkoschnący – np z mikrofibry. Wykorzystacie go  do ocierania potu na postoju. Warto też zabrać wilgotne chusteczki ( ręce, toaleta).
  • Oczywiście pamiętamy o sprawnym rowerze i jego przeglądzie  (szczegóły w tym wpisie). Koniecznie trzeba zabrać zapasową dętkę. Ja osobiście polecam jeszcze zapakować szprychę, bowiem każde koło jest inne i może być problem na trasie w przypadku awarii. Podczas ostatniego wyjazdu na trasie Odra-Nysa z Czech musiałem dwukrotnie wymieniać szprychy i dzięki temu, że miałem zapas można było bez problemu dojechać do celu.
  • W przypadku gdy się gorzej poczujecie np z przegrzania, to nie należy kontynuować jazdy, aby nie zasłabnąć. Trzeba wówczas zgłosić to przewodnikowi,  zatrzymać w zacienionym miejscu, ustabilizować tętno i oddech, uzupełnić płyny, a w razie konieczności poczekać na zamykający samochód, który zabierze Was i rower do następnego postoju. Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał, to koniecznie trzeba zgłosić to lekarzowi, który będzie także jechał z nami.  Na wielu postojach obiadowych w upał ( np w Pyrzycach) mamy dodatkową atrakcję w postaci włączonego węża i spryskiwacza ogrodowego, który nie tylko daje ulgę, ale zapewnia świetną zabawę – zobaczcie zdjęcia z ubiegłego roku
  • Szczególnie w upalną pogodę trzeba na postojach uważać na jedną szkodliwą roślinę- Barszcz Sosnowskiego. W tym roku odnotowano już szereg poparzeń, nawet jeżeli tylko przebywano w pobliżu tej rośliny. Jak ta roślina wygląda możecie zobaczyć poniżej na zdjęciu.

Barszcz Sosnowskiego

  • Do bagażu podręcznego zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, w tym kurteczkę lub pelerynkę na wypadek deszczu. Przyda się ona także do siedzenia lub leżenia podczas postoju.

Leave a Reply

Wyszukiwarka hoteli

Formularz kontaktowy

[contact-form-7 404 "Not Found"]